42" Vesta Ottawa Insert Range Hood in Stainless Steel - VRH-OTTAWA-42SS

Literature
Vesta's Ottawa 42-inch stainless steel insert range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring an ultra-strong motor, a touchscreen panel, two baffle filters, a glass canopy, and two LED lights, this unit will take your cooking experience to a new level.
- This range hood exhausts air at a 1000cfm level
- Select from 16 fan speeds using the touchscreen panel
- Multiple controls: voice, gesture, and touchscreen
- The DC motor makes it quieter than normal
- The baffle filters are detachable and dishwasher-friendly
- Top vent connector is 6" diameter round shape
- Two LED lights are energy-saving and long-lasting
- The stainless steel body is easy to clean with a wet cloth
| Basic Information | |
|---|---|
| Product Name | Ottawa 42SS |
| UPC | 675487202270 |
| Nominal Width | 42" |
| Hood Dimensions (W×D×H) | 41.2" × 16.5" × 16.27" |
| Cutout Dimensions (W×D×H) | 40.35" × 15.5" × 16.27" |
| Product Net Weight | 20.8 kg |
| Body | Stainless Steel |
| Colour | Silver |
| Installation | |
| Installation Type | Insert |
| Ducting | Ducted |
| Vent Size | 6" |
| Exhaust Configuration | Top (Round) |
| Electrical Requirements | 120V/60Hz |
| PERFORMANCE & FEATURES | |
| Number of Motors | 1 |
| Motor Power | 135 Watts |
| Motor Type | DC |
| Maximum Airflow | 1000 CFM |
| Fan Speed Levels | 16 |
| Fan Type | Centrifugal Fan |
| Minimum Noise Level | 35 dB |
| Maximum Noise Level | 60 dB |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Number of Filters | 3 |
| Filter Maintenance | Washable |
| Light Type and Wattage | LED, 3 Watts |
| Light Base | Proprietary |
| Number of Lights | 2 |
| Control Type | Touchscreen with Swipe Support |
| Additional Control Types | Gesture Controls, Voice Controls |
| Handheld Remote | No |
| Oil Tray | Yes |
| Delayed Shut-Off | Yes |
| Warranty (Parts & Labor) | 2 Years |
| Warranty (Motor) | Lifetime |
| Certification | cETL |