30" Vesta Montreal 750CFM Stainless Steel Insert Range Hood - VRH-MONTREAL-30SS

Literature
This 24"/30"/36" wide stainless steel insert range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring a single ultra strong motor, mechanical control buttons, two removable baffle filters, and two LED lights, this unit will take your cooking experience to a new level.
- This unit exhausts air at a cfm level
- You can switch between levels of speed using the mechanical buttons
- Baffle filters are detachable and dishwasher friendly
- The top vent connector is a " diameter round shape
- A pair of LED lights are energy saving and long lasting
- Seamless stainless steel body are easy to clean with a wet cloth
| Configurations | |
|---|---|
| Model | VRH-MONTREAL-SS |
| CFM | 750 CFM |
| Width | 30" |
| Filter Type | : Baffle Filter |
| Colour | Stainless Steel |
| Light Type | LED |
| No. of Lights | 2 |
| Control Type | Mechanical Button |
| Motor Power | 150 Watts |
| Number of Motors | 1 |
| Fan Speed | 3 Speeds |
| Max Noise Level | 65 db |
| Product Dimension (WxDxH) | 30": 28.5"x11.75"x15" |
| Cutout Dimension (WxDxH) | 30": 27.5"x10.75"x15" |
| Vent Size | 6" |
| Vent Shape | Top Round |
| Warranty | 1 Year for Parts and Labour & Lifetime for Motors |
| Certificate | cETL |