30" Vesta London 900 CFM Wall Mount Range Hood in Stainless Steel - VRH-LONDON-30SS

Literature
This 30" wide stainless steel wall mounted range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring an ultra strong motor, touch screen panel, two baffle filters, and two LED lights, this unit will take your cooking experience to a new level.
- This unit exhausts air at a cfm level
- You can switch between levels of speed using the touch control panel
- The baffle filters are detachable and dishwasher friendly
- Top vent connector is '' diameter round shape
- Two LED lights are energy saving and long lasting
- Seamless stainless steel body are easy to clean with a wet cloth
| Configurations | |
|---|---|
| Model | VRH-LONDON-SS |
| CFM | 900 |
| Width | 30"/36" |
| Filter Type | : Baffle Filter |
| Colour | Stainless Steel |
| Light Type | LED GU10 |
| No. of Lights | 2 |
| Control Type | Touch Screen |
| Motor Power | 148 Watts |
| Number of Motors | 1 |
| Fan Speed | 4 Speeds |
| Max Noise Level | 67 db |
| Chimney Dimension (WDH) | 12.9"x11.7"x(19.75"-39.5") |
| Product Dimension (WDH) | 29.5"x22"x(29.25"-49") |
| Vent Size | 6" |
| Vent Shape | Top Round |
| Features | Delayed Shut Off/Oil Tray/Remote Control |
| Warranty | 1 Year for Parts and Labour & Lifetime for Motors |
| Certificate | cETL |