30" Vesta Detroit Under Cabinet Range Hood - VRH-DETROIT-30GS

Literature
- Powerful Motor – 1000 CFM DC Motor for Maximum Ventilation
- Ultra-Quiet & Energy-Efficient Motor for a Superior Cooking Experience
- Variable Speed Settings – 16 Adjustable Speed Levels
- Multiple Control Modes – Touchscreen, Voice Control, and Gesture Control
- 6" Round Top Vent Connector for Easy Installation
- Effortless Cleaning – Wipe Down with a Damp Cloth
- Open-Fume Baffle Plate Effectively Contains Smoke and Enhances Protection
| Basic Information | |
|---|---|
| Product Name | Detroit 30GS |
| UPC | 675487201334 |
| Nominal Width | 30" |
| Hood Dimensions (W×D×H) | 29.5" × 16" × 17" |
| Product Net Weight | 20.7 kg |
| Body | Stainless Steel |
| Colour | Black |
| Installation | |
| Installation Type | Under Cabinet |
| Ducting | Ducted |
| Vent Size | 6" |
| Exhaust Configuration | Top (Round) |
| Electrical Requirements | 120V/60Hz |
| PERFORMANCE & FEATURES | |
| Number of Motors | 1 |
| Motor Power | 130 Watts |
| Motor Type | DC |
| Maximum Airflow | 1000 CFM |
| Fan Speed Levels | 16 |
| Fan Type | Axial Fan |
| Minimum Noise Level | 35 dB |
| Maximum Noise Level | 60 dB |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Number of Filters | 2 |
| Filter Maintenance | Washable |
| Light Type and Wattage | LED, 3 Watts |
| Light Base | Proprietary |
| Number of Lights | 1 |
| Control Type | Touchscreen with Swipe Support |
| Additional Control Types | Gesture Controls, Voice Controls |
| Handheld Remote | No |
| Oil Tray | Yes |
| Delayed Shut-Off | Yes |
| Warranty (Parts & Labor) | 2 Years |
| Warranty (Motor) | Lifetime |
| Certification | cETL |