30" Vesta Cologne 900 CFM Wall Mount Range Hood in Black Stainless Steel - VRH-COLOGNE-30BS

Literature
This 30" wide black stainless steel wall mounted range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring a single ultra strong motor, a digital control panel, two removable baffle filters, two LED lights, and an adjustable chimney, this unit will take your cooking experience to a new level.
- This unit exhausts air at a 900cfm level
- You can switch between 4 levels of speed using the digital panel
- Baffle filters are detachable and dishwasher friendly
- The top vent connector is a 6" diameter round shape
- Two LED lights are energy saving and long lasting
- Delay shut down function allows you to enjoy your meal right away
- Seamless stainless steel body are easy to clean with a wet cloth
| Configurations | |
|---|---|
| Model | VRH-COLOGNE-BS |
| CFM | 900 |
| Width | 30"/36" |
| Filter Type | : Baffle Filter |
| Colour | Black Stainless Steel |
| Light Type | LED |
| No. of Lights | 2 |
| Control Type | Digital Control |
| Motor Power | 150 Watts |
| Number of Motors | 1 |
| Fan Speed | 4 Speeds |
| Max Noise Level | 65 db |
| Chimney Dimension (WxDxH) | 12.75"x11.5"x(19"-42") |
| Product Dimension (WxDxH) | 30": 29.5"x19.25"x(22"-45") |
| Vent Size | 6" |
| Vent Shape | Top Round |
| Features | Delayed Shut Off/Oil Tray |
| Warranty | 1 Year for Parts and Labour & Lifetime for Motors |
| Certificate | cETL |