30" Vesta Chicago 750 CFM Under Cabinet Range Hood in Stainless Steel - VRH-CHICAGO-30SS

Literature
This 24"/30'' wide stainless steel under cabinet range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring an ultra strong motor, mechanical buttons, two baffle filters, and a stripe LED light, this unit will take your cooking experience to a new level.
- This unit exhausts air at a cfm level maxiumn
- You can switch between levels of speed using the mechanical buttons
- The baffle filters are detachable and dishwasher friendly
- " top round vent connection
- A long LED light provide a brighter cooking area
- Seamless stainless steel body are easy to clean with a wet cloth
| Configurations | |
|---|---|
| Model | VRH-CHICAGO-SS |
| CFM | 750 CFM |
| Width | 24"/30" |
| Filter Type | : Baffle Filter |
| Colour | Stainless Steel |
| Light Type | LED |
| No. of Lights | 1 |
| Control Type | Mechanical Button |
| Motor Power | 130 Watts |
| Number of Motors | 1 |
| Fan Speed | 3 Speeds |
| Max Noise Level | 65 db |
| Chimney Dimension (WxDxH) | N/A |
| Vent Size | 6" |
| Vent Shape | Top Round |
| Warranty | 1 Year for Parts and Labour & Lifetime for Motors |
| Certificate | cETL |
| Product Dimension (WxDxH): | 29.75"x22"x7" |