30" Vesta Brussels 800 CFM Wall Mount Range Hood in Stainless Steel - VRH-BRUSSELS-30SS

Literature
This 30" wide stainless steel wall mounted range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring an ultra strong motor, touch screen panel, two baffle filters, and a long LED light, this unit will take your cooking experience to a new level.
- This unit exhausts air at a cfm level
- You can switch between levels of speed using the touch control panel
- The baffle filters are detachable and dishwasher friendly
- Top vent connector is '' diameter round shape
- A LED light provide a brighter cooking area
- Seamless stainless steel body are easy to clean with a wet cloth
| Configurations | |
|---|---|
| Model | VRH-BRUSSELS-SS |
| CFM | 800 |
| Width | 30"/36" |
| Filter Type | : Baffle Filter |
| Colour | Stainless Steel |
| Light Type | LED |
| No. of Lights | 1 |
| Control Type | Touch Screen |
| Motor Power | 220 Watts |
| Number of Motors | 1 |
| Fan Speed | 6 Speeds |
| Max Noise Level | 65 db |
| Chimney Dimension (WxDxH) | 12"x11.2"x(15.5"-31") |
| Vent Size | 6" |
| Vent Shape | Top Round |
| Features | Delayed Shut Off/Remote Control/Gesture Control |
| Warranty | 1 Year for Parts and Labour & Lifetime for Motors |
| Certificate | cETL |
| Product Dimension (WxDxH) | 29.7"x22"x(26.9"-42.4") |