36" Vesta Barcelona Stainless Steel Under Cabinet Range Hood - VRH-BARCELONA-36SS

Literature
This 36"/48" wide stainless steel under cabinet range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring an ultra strong motor, touch screen panel, two baffle filters, and 2/3 LED lights, this unit will take your cooking experience to a new level.
- This unit exhausts air at a cfm level maximum
- You can switch between levels of speed using the digital button
- The baffle filters are detachable and dishwasher friendly
- The top vent connector is a " diameter round shape
- Two or three of LED lights are energy saving and long lasting
- Seamless stainless steel body are easy to clean with a wet cloth
- Optional stainless steel chimney available.
| Configurations | |
|---|---|
| Model | VRH-BARCELONA-SS |
| CFM | 1000 CFM |
| Width | 36" |
| Filter Type | : Baffle Filter |
| Colour | Stainless Steel |
| Light Type | LED |
| No. of Lights | 2/3 |
| Control Type | Digit Button |
| Motor Power | 280 Watts |
| Number of Motors | 2 |
| Fan Speed | 3 Speeds |
| Max Noise Level | 50/59/67 db |
| Chimney Dimension (WxDxH) | 36": 36"x12"x(23.25"-45.5") |
| Product Dimension (WxDxH) | 36": 36"x22"x11"/48": 48"x22"x11" |
| Vent Size | 8" |
| Vent Shape | Top Round |
| Warranty | 1 Year for Parts and Labour & Lifetime for Motors |
| Certificate | cETL |