36" Vesta Baltimore Stainless Steel Under Cabinet Range Hood - VRH-BALTIMORE-36SS

Literature
This 30" wide stainless steel under cabinet range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring a pair of strong motors, touch screen control panel, three baffle filters, two LED lights, and a remote control, this unit will take your cooking experience to a new level.
- This unit exhausts air at a cfm level maxiumn
- You can switch between levels of speed using the touch screen
- The baffle filters are detachable and dishwasher friendly
- The top vent connector is a " diameter round shape
- Two of LED lights are energy saving and long lasting
- Seamless stainless steel body are easy to clean with a wet cloth
| Configurations | |
|---|---|
| Model | VRH-BALTIMORE-SS |
| CFM | 900 CFM |
| Width | 36" |
| Filter Type | : Baffle Filter |
| Colour | Stainless Steel |
| Light Type | LED |
| No. of Lights | 2 |
| Control Type | Touch Screen |
| Motor Power | 40 Watts |
| Number of Motors | 2 |
| Fan Speed | 4 Speeds |
| Max Noise Level | 54 db |
| Chimney Dimension (WxDxH) | 36": 35.75"x12"x(12"/24") |
| Product Dimension (WxDxH) | 36": 35.75"x22"x9.75" |
| Vent Size | 8" |
| Vent Shape | Top Round |
| Features | Delayed Shut Off,Oil Tray,Remote Control |
| Warranty | 1 Year for Parts and Labour & Lifetime for Motors |
| Certificate | cETL |