36" Vesta Alexandria 860 CFM Under Cabinet Range Hood in Stainless Steel - VRH-ALEXANDRIA-36SS

Literature
This 36'' wide stainless steel under cabinet range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring a pair of strong motors, touch screen panel, two baffle filters, and a long LED light, this unit will take your cooking experience to a new level.
- This unit exhausts air at a cfm level maxiumn
- You can switch between levels of speed using the touch screen
- The baffle filters are detachable and dishwasher friendly
- " round or ."x" rectangle vent connections on top
- A LED lights provide a brighter cooking area
- Seamless stainless steel body are easy to clean with a wet cloth
| Configurations | |
|---|---|
| Model | VRH-ALEXANDRIA-SS |
| CFM | 860 |
| Width | 30"/36" |
| Filter Type | : Baffle Filter |
| Colour | Stainless Steel |
| Light Type | LED |
| No. of Lights | 1 |
| Control Type | Touch Screen |
| Motor Power | 300 Watts |
| Number of Motors | 2 |
| Fan Speed | 6 Speeds |
| Max Noise Level | 65 db |
| Chimney Dimension (WxDxH) | N/A |
| Vent Size | 6"/3.25"x10" |
| Vent Shape | Top Round or Top Rectangle |
| Features | Gesture Control,Oil Tray,Remote Control |
| Warranty | 1 Year for Parts and Labour & Lifetime for Motors |
| Certificate | cETL |
| Product Dimension (WxDxH): | 35.75"x22"x7" |