48" Vesta Quebec 8 Burners Gas Rangetop Cooktop - VRG-QUEBEC-48SS

Literature
- Sleek & Durable Design: Black enamel cooktop with 8 high-performance burners for versatile cooking.
- Reliable Ignition System: Features electronic ignition with auto-reignition for seamless and safe operation.
- Premium Craftsmanship: Equipped with Italian-made DEFENDI burners, providing superior quality and performance.
Cooktop Plate: Black Enamel
- **Right Front Burner 20,000 BTU
- **Centre Front Right Burner 6,000 BTU
- **Centre Front Left Burner 20,000 BTU
- **Left Front Burner 6,000 BTU
- **Right Rear Burner 12,000 BTU
- **Centre Rear Right Burner 9,000 BTU
- **Centre Rear Left Burner 12,000 BTU
- **Left Rear Burner 9,000 BTU
- Warranty: 2 Yearss for Parts and Labour
- Certificate: cETL
| Basic Information | |
|---|---|
| Model Number | VRG-QUEBEC-48SS |
| Nominal Width | 48" |
| Dimensions (W×D×H) | 48" × 27.3" × 7.5" |
| Colour | Silver |
| Installation | |
| Electrical Requirements | 120V/60Hz |
| PERFORMANCE & FEATURES | |
| Heating Technology | Full Gas |
| Cooktop plate | Black Enamel |
| Number of Burner | 8 |
| Pan Support | Cast Iron Pot Rack |
| Ignition | Electronic With Auto Reignition |
| Right Front | 20,000 BTU |
| Center Front | 6,000 BTU(R) + 20,000BTU(L) |
| Left Front | 6,000 BTU |
| Right Rear | 12,000 BTU |
| Center Rear | 9,000 BTU(R) + 12,000 BTU(L) |
| Left Rear | 9,000 BTU |
| Warranty (Parts & Labor) | 2 Years |
| Certification | cETL |