30" Vesta Montana Electric Built-In Wall Oven - VWO-MONTANA-30SS

Literature
- 30" built-in-style convection oven
- 4.8 cubic feet capacity
- Stainless steel finish
- Two elements
- Top heater element: 3,500 watts
- Lower heater element: 3,000 watts
- Buttons and LCD panel to operate oven
- Self-cleaning function
- Hidden baking element
- CSA-certified
| Basic Information | |
|---|---|
| Model Number | VWO-MONTANA-30SS |
| Nominal Width | 30" |
| Dimensions (W×D×H) | 30" × 24.8" × 29.25" |
| Cut Out Dimensions (W×D×H) | 28.5" × 24" × 27.5" |
| Product Weight | 81.2 kg |
| Colour | Silver |
| Installation | |
| Electrical Requirements | 240V/60Hz |
| Amperage(A) | 30 |
| PERFORMANCE & FEATURES | |
| Power Type | Electric |
| Oven Capacity | 4.8 Cu. Ft. |
| Top Heat Element | 3,500W |
| Lower Heat Element | 3,000W |
| Features | Self Clean, Temperature Probe, Broil Element, Hidden Baking Element, Delay Start, Child Safety Lock, Warming Mode, Kitchen Timer |
| Warranty (Parts & Labor) | 2 Years |
| Certification | CSA |