30" Vesta Surrey 860 CFM Under Cabinet Range Hood in Stainless Steel - VRH-SURREY-30SS

Literature
This 30'' wide stainless steel under cabinet range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring a pair of strong motors, touch screen panel, two baffle filters, and two LED lights, this unit will take your cooking experience to a new level.
- This unit exhausts air at a cfm level maxiumn
- You can switch between levels of speed using the touch screen
- The baffle filters are detachable and dishwasher friendly
- " round vent connections on top
- Two LED lights provide a brighter cooking area
- Steam auto clean feature make it much easier to clean
| Configurations | |
|---|---|
| Model | VRH-SURREY-SS |
| CFM | 860 |
| Width | 30" |
| Filter Type | : Baffle Filter |
| Colour | Stainless Steel |
| Light Type | GU10 LED |
| No. of Lights | 2 |
| Control Type | Touch Screen |
| Motor Power | 130 Watts |
| Number of Motors | 2 |
| Fan Speed | 6 Speeds |
| Max Noise Level | 52-72 db |
| Chimney Dimension (WxDxH) | N/A |
| Product Dimension (WxDxH) | 30":29.75"x22.9"x8.27" |
| Vent Size | 6" |
| Vent Shape | Top Round |
| Features | Oil Tray, Steam Cleaning, Remote Control |
| Warranty | 1 Year for Parts and Labour & Lifetime for Motors |
| Certificate | cETL |