30" Vesta Rome 800 CFM Wall Mount Range Hood in Stainless Steel - VRH-ROME-30SS

Literature
This 30" wide stainless steel wall mounted range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring an ultra strong motor, touch screen panel, two baffle filters, a glass canopy, and two LED lights, this unit will take your cooking experience to a new level.
- This unit exhausts air at a cfm level
- You can switch between levels of speed using the touch control panel
- The baffle filters are detachable and dishwasher friendly
- Top vent connector is '' diameter round shape
- A pair of LED lights provide a brighter cooking area
- Seamless stainless steel body are easy to clean with a wet cloth
| Configurations | |
|---|---|
| Model | VRH-ROME-SS |
| CFM | 800 |
| Width | 30" |
| Filter Type | : Baffle Filter |
| Colour | Stainless Steel |
| Light Type | LED |
| No. of Lights | 2 |
| Control Type | Touch Screen |
| Motor Power | 200 Watts |
| Number of Motors | 1 |
| Fan Speed | 3 Speeds |
| Max Noise Level | 62 db |
| Chimney Dimension (WxDxH) | 12"x11.25"x(19"-37.5") |
| Product Dimension (WxDxH) | 29.5"x18.9"x(22"-40.5") |
| Vent Size | 6" |
| Vent Shape | Top Round |
| Warranty | 1 Year for Parts and Labour & Lifetime for Motors |
| Certificate | cETL |