30" Vesta Detriot Wall Mount Or Under Cabinet Range Hood - VRH-DETROIT-30

Literature
This 30'' wide stainless steel wall mount or under cabinet range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring a pair of strong motors, touch screen panel, two baffle filters, and LED lights, this unit will take your cooking experience to a new level.
- This unit exhausts air at 1000cfm level maxiumn
- You can switch between 3 levels of speed using the touch screen
- Open Fume Baffle Plate prevents the smoke from spreading effectively and protects you against its harm.
- 6" Top Round Vent
- LED light bulbs provide a brighter cooking area
- Easy to clean with a wet cloth
| Configurations | |
|---|---|
| Model | VRH-DETROIT |
| CFM | 1000 CFM |
| Width | 30" |
| Filter Type | : Baffle Filter |
| Colour | Stainless Steel |
| Light Type | LED |
| No. of Lights | 2 |
| Control Type | Touch Screen |
| Motor Power | 150 Watts |
| Number of Motors | 2 |
| Fan Speed | 3 Speeds |
| Max Noise Level | 72 db |
| Chimney Dimension (WxDxH) | N/A |
| Product Dimension (WxDxH) | 29.8"x18.9"x12" |
| Vent Size | 6" |
| Vent Shape | Top Round |
| Features | Gesture Control/Oil Tray |
| Warranty | 1 Year for Parts and Labour & Lifetime for Motors |
| Certificate | cETL |