30" Vesta Columbus 750 CFM Under Cabinet Range Hood in Stainless Steel - VRH-COLUMBUS-30SS

Literature
This 30'' wide stainless steel under cabinet range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring a pair of strong motors, mechanical buttons, two round filters, and one incandescent light, this unit will take your cooking experience to a new level.
- This unit exhausts air at a cfm level maxiumn
- You can switch between levels of speed using the mechanical buttons
- The oil cups catch any excessive oil drips to save you time and effort
- Flexible vent connections (top round, top rectangular, and back rectangular)
- A incandescent light provides a brighter cooking area
- Seamless stainless steel body are easy to clean with a wet cloth
| Configurations | |
|---|---|
| Model | VRH-COLUMBUS-SS |
| CFM | 750 CFM |
| Width | 30" |
| Filter Type | : Grill Filter |
| Colour | Stainless Steel |
| Light Type | LED |
| No. of Lights | 1 |
| Control Type | Mechanical Button |
| Motor Power | 130 Watts |
| Number of Motors | 2 |
| Fan Speed | 3 Speeds |
| Max Noise Level | 65 db |
| Chimney Dimension (WxDxH) | N/A |
| Product Dimension (WxDxH) | 29.75"x22"x8" |
| Vent Size | 6" |
| Vent Shape | Top Round, Top Rectangle or Back Rectangle |
| Warranty | 1 Year for Parts and Labour & Lifetime for Motors |
| Certificate | cETL |