30" Vesta Cincinnati Stainless Steel Under Cabinet Range Hood - VRH-CINCINNATI-30SS

Literature
This 30'' wide stainless steel under cabinet range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring a quiet motor, mechanical buttons, a aluminum filter, and one LED light.
- This unit exhausts air at a cfm level maxiumn
- Easy switch between levels of speed using the mechanical buttons
- Optional ducted/ductless convertible vents
- Quiet working with dB
- Easy installation
| Configurations | |
|---|---|
| Model | VRH-CINCINNATI-SS |
| CFM | 300 CFM |
| Width | 30" |
| Filter Type | : Aluminum Filter |
| Colour | Stainless Steel |
| Light Type | LED |
| No. of Lights | 1 |
| Control Type | Mechanical Button |
| Motor Power | 50 Watts |
| Number of Motors | 1 |
| Fan Speed | 2 Speeds |
| Max Noise Level | 55 db |
| Chimney Dimension (WxDxH) | N/A |
| Product Dimension (WxDxH) | 29.9"x17.5"x4.7" |
| Vent Size | 10"*3.25" |
| Vent Shape | Top Rectangular/Back Rectangular |
| Features | Ductless Option |
| Warranty | 1 Year for Parts and Labour & Lifetime for Motors |
| Certificate | cETL |