30" Vesta Charlotte 500 CFM Under Cabinet Range Hood in Stainless Steel - VRH-Charlotte-30SS

Literature
This 30'' stainless steel wide under cabinet range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring an ultra strong motor, mechanical buttons, two baffle filters, and two LED lights, this unit will take your cooking experience to a new level.
- This unit exhausts air at a CFM level maxiumn
- You can switch between levels of speed using the mechanical buttons
- The baffle filters are detachable and dishwasher friendly
- Flexible vent connections ("x /" rectangular on top and rear)
- A pair of LED lights provide a brighter cooking area
- Seamless stainless steel body are easy to clean with a wet cloth
| Configurations | |
|---|---|
| Model | VRH-CHARLOTTE |
| CFM | 500 CFM |
| Width | 30" |
| Filter Type | : Baffle Filter |
| Colour | Stainless Steel |
| Light Type | LED |
| No. of Lights | 2 |
| Control Type | Mechanical Button |
| Motor Power | 135 Watts |
| Number of Motors | 1 |
| Fan Speed | 3 Speeds |
| Max Noise Level | 54 db |
| Chimney Dimension (WxDxH) | N/A |
| Product Dimension (WxDxH) | 29.8"x22"x6" |
| Vent Size | 10x3 1/8" |
| Vent Shape | Top Rectangle or Back Rectangle |
| Features | Optional Ductless Feature with Charcoal Filter |
| Warranty | 1 Year for Parts and Labour & Lifetime for Motors |
| Certificate | cETL |