36" Vesta Budapest Stainless Steel Island Range Hood- VRH-BUDAPEST-36SS

Literature
This 36" wide stainless steel island range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring a single ultra strong motor, mechanical control buttons, two removable baffle filters, and two LED lights, this unit will take your cooking experience to a new level.
| Configurations | |
|---|---|
| Model | VRH-BUDAPEST-SS |
| CFM | 900 CFM |
| Width | 36" |
| Filter Type | : Baffle Filter |
| Colour | Stainless Steel |
| Light Type | LED |
| No. of Lights | 2 |
| Control Type | Touch Screen |
| Motor Power | 150 Watts |
| Number of Motors | 1 |
| Fan Speed | 4 Speeds |
| Max Noise Level | 65 db |
| Chimney Dimension (WxDxH) | 13.7"x11.3"x(22.83"-39.37") |
| Product Dimension (WxDxH) | 35.4"x23.6"x(25.59"-42.13") |
| Vent Size | 6" |
| Vent Shape | Top Round |
| Features | Delayed Shut Off/Remote Control |
| Warranty | 1 Year for Parts and Labour & Lifetime for Motors |
| Certificate | cETL |