30" Vesta Akron Under Cabinet Range Hood - VRH-AKRON-30BS

Literature
- SUCTION POWER: 850 CFM powerful performance, with a creative curved baffle filter design that easily and effectively removes grease, vapor, and odors.
- TOUCHSCREEN: The range hood's easy-to-operate touchscreen enables you to turn the light on or off and select from 3 fan speeds.
- EASY TO CLEAN: With 3 baffle filters as well as an oil tray, cleaning and maintenance is easier than ever. Simply place the filters in your dishwasher and you're all set! In case you have a tenant who never cleans the filter, the oil tray will catch any excess oil.
- 6-INCH ROUND TOP VENT OUTLET: The 6-inch round-top vent outlet fits most standard kitchen pipes.
- LONG-TERM WARRANTY: The user manual and all accessories are inside the package. Your purchase includes a one-year limited factory warranty, plus a lifetime motor warranty.
| Basic Information | |
|---|---|
| Product Name | Akron 30BS |
| UPC | 675487202294 |
| Nominal Width | 30" |
| Hood Dimensions (W×D×H) | 29.7"× 22" × 6.2" |
| Colour | Metallic Black |
| Installation | |
| Installation Type | Under Cabinet |
| Ducting | Ducted |
| Vent Size | 6" |
| Exhaust Configuration | Top (Round) |
| Electrical Requirements | 120V/60Hz |
| PERFORMANCE & FEATURES | |
| Number of Motors | 2 |
| Motor Power | 200 Watts |
| Motor Type | AC |
| Maximum Airflow | 850 CFM |
| Fan Speed Levels | 3 |
| Fan Type | Axial Fan |
| Minimum Noise Level | 35 dB |
| Maximum Noise Level | 67 dB |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Number of Filters | 3 |
| Filter Maintenance | Washable |
| Light Type and Wattage | LED, 5 Watts |
| Light Base | Proprietary |
| Number of Lights | 1 |
| Control Type | Touchscreen |
| Handheld Remote | No |
| Oil Tray | Yes |
| Delayed Shut-Off | Yes |
| Warranty (Parts & Labor) | 2 Years |
| Warranty (Motor) | Lifetime |
| Certification | cETL |