48" Vesta Alberta Full Gas Range - VRG-ALBERTA-48SS

Literature
Overview & Features:
- Drip Pan: Includes a black porcelain drip pan
- Auto Reignition: Features electronic ignition, including auto-reignition
- Easy to Use: Effortlessly control the unit with buttons and LCD panel
- Large Capacity: Large 6.0 cu. ft. convection oven
- Easy to Use: Delayed start (up to 12 hours), timer, and child-lock functions
- 5 Cooking Modes: Bake, Convection-Bake, Convection-Roast, Broil, and Keep Warm
- Certification: CSA-certified to meet strict safety and quality standards
7 Burners:
- Front-Left Burner: 12,000 BTU
- Front-Center Burner: 18,000 BTU
- Front-Right Burner: 12,000 BTU
- Rear-Left Burner: 12,000 BTU
- Rear-Center Burner: 12,000 BTU
- Rear-Right Burner: 12,000 BTU
- Griddle Burner: 15,000 BTU
30-Inch Oven:
- 4.6 Cu. Ft. Capacity
- Top Broil Element: 10,000 BTU
- Bottom Bake Burner: 22,000 BTU
18-Inch Oven:
- 2.2 Cu. Ft. Capacity
- Bottom Element: 14,000 BTU
Model: VRG-ALBERTA-48SS
Dimensions (W×H×D): 48" × 37.13" × 26.88"
Fuel Type: Full Gas
Cooktop
Cooking Zones: 6 Burners
Pan Support: Cast Iron Pot Rack
Ignition: Electronic With Auto Reignition
Cooktop Plate: Black Porcelain
Burners: 7
- Right Front Burner: 12,000 BTU
- Centre Front Burner: 18,000 BTU
- Left Front: 12,000 BTU
- Right Rear: 12,000 BTU
- Centre Rear: 12,000 BTU
- Left Rear: 12,000 BTU
- Griddle Rear: 15,000 BTU
30" Oven
- Oven Capacity: 4.6 cu. ft.
- Top Broil Element: 10,000 BTU
- Bottom Bake Element: 22,000 BTU
- Lights: 1
18" Oven
- Oven Capacity: 2.2 cu. ft.
- Bottom Bake Element: 14,000 BTU
- Lights: 1
Baking Rack: 2 pieces
Warranty: 2 Years for Parts and Labor
Certificate: CSA
| Basic Information | |
|---|---|
| Model Number | VRG-ALBERTA-48SS |
| Nominal Width | 48" |
| Dimensions (W×D×H) | 48" × 26.88" × 29" |
| Product Weight | 132.7 kg |
| Color/Finish | Silver |
| Installation | |
| Electrical Requirements | 120V/60Hz |
| PERFORMANCE & FEATURES | |
| Fuel Type | Full Gas |
| Cooktop plate | Black Porcelain |
| Burners | 7 |
| Pan Support | Cast Iron Pot Rack |
| Ignition | Electronic With Auto Reignition |
| Right Front | 12,000 BTU |
| Center Front | 18,000 BTU |
| Left Front | 12,000 BTU |
| Right Rear | 12,000 BTU |
| Center Rear | 12,000 BTU |
| Left Rear | 12,000 BTU |
| Griddle Rear | 15,000 BTU |
| Capacity | 4.6 Cu. Ft.(30") + 2.2 Cu. Ft.(18") |
| Features | Bake, Convection-Bake, Convection-Roast, Broil, Keep Warm |
| Power (Top Broil Element) | 10,000 BTU (30") |
| Power (Bottom Bake Element) | 22,000 BTU(30") + 14,000 BTU(18") |
| Baking Rack | 4 |
| Lights | 1 |
| Warranty (Parts & Labor) | 2 Years |
| Certification | CSA |