30" Vesta Alberta Full Gas Range - VRG-ALBERTA-30SS

Literature
Overview & Features:
- Drip Pan: Includes a black porcelain drip pan
- Auto Reignition: Features electronic ignition, including auto-reignition
- Easy to Use: Effortlessly control the unit with buttons and LCD panel
- Large Capacity: Large 4.8 cu. ft. convection oven
- Easy to Use: Delayed start (up to 12 hours), timer, and child-lock functions
- 5 Cooking Modes: Bake, Convection-Bake, Convection-Roast, Broil, and Keep Warm
- Certification: CSA-certified to meet strict safety and quality standards
4 Burners:
- Front-Left Burner: 12,000 BTU
- Front-Right Burner: 18,000 BTU
- Rear-Left Burner: 9,000 BTU
- Rear-Right Burner: 3,500 BTU
2 Oven Elements:
- Top Broil Element: 13,500 BTU
- Bottom Bake Element: 18,500 BTU
| Basic Information | |
|---|---|
| Model Number | VRG-ALBERTA-30SS |
| Nominal Width | 30" |
| Dimensions (W×D×H) | 30" × 29" × 36" |
| Product Weight | 84 kg |
| Colour | Silver |
| Installation | |
| Electrical Requirements | 120V/60Hz |
| PERFORMANCE & FEATURES | |
| Fuel Type | Full Gas |
| Cooktop plate | Black Porcelain |
| Number of Burner | 4 |
| Pan Support | Cast Iron Pot Rack |
| Ignition | Electronic With Auto Reignition |
| Right Front | 18,000 BTU |
| Left Front | 12,000 BTU |
| Right Rear | 3,500 BTU |
| Left Rear | 9,000 BTU |
| Capacity | 4.8 Cu. Ft. |
| Features | Bake, Convection-Bake, Convection-Roast, Broil, Keep Warm |
| Power (Top Broil Element) | 13,500 BTU |
| Power (Bottom Bake Element) | 18,500 BTU |
| Baking Rack | 2 |
| Lights | 1 |
| Warranty (Parts & Labor) | 2 Year |
| Certification | CSA |